• 04 פבר 17
  • 0

  פריקת כתף

  מהו מפרק הכתף?

  מפרק הכתף הינו מפרק בעל טווח תנועה נרחב. כתוצאה מכך אנו יכולים להניע את היד לכיוונים שונים במהלך פעילות יום יומית. לטווח תנועה נרחב זה יש מחיר בדמות חוסר יציבות יחסית של המפרק.

  מפרק הכתף בנוי מראש עצם הזרוע הנמצא מול הגלנויד (עצם השכם) ובנוי בצורת עיגול מול משטח שטוח יחסית. מסביב לעצמות שנמצאות אחת מול השניה ישנה מעטפת המפרק, המעובה במוקדים מסוימים כדי לספק חוזק ובנוסף לכך מצויים שרירים וגידים המחוברים לעצמות ומספקים יציבות נוספת.

  אפשר לתאר את מפרק הכתף כ״כדור על אף של כלב ים״. הכדור הוא עצם הזרוע, האף הוא עצם השכם. תפקיד הרקמות הרכות (הגידים השרירים ומעטפת המפרק) הוא ליצב את הכדור על האף.

  כל מצב שיגרום לפגיעה בעצמות המפרק או ברקמות הרכות-שבר, פגם מולד יביאו את הכתף לחוסר יציבות.

   

  חוסר יציבות בכתף

   

  ניתן לחלק את תופעת חוסר יציבות הכתף לשניים: חוסר יציבות על רקע גמישות יתר וחוסר יציבות טראומטי.

  חוסר יציבות של הכתף על רקע גמישות יתר – שכיח במטופלים צעירים, לעיתים דו צדדי, גורם לפריקות חוזרות של הכתף ללא כל מאמץ או טראומה. בדרך כלל לא כואב במיוחד. הטיפול יכלול בד״כ פזיותרפיה וחיזוק שרירי הכתף. כאן לא נרחיב בתיאור תופעה זאת.

  פריקת כתף טראומטית – חבלה משמעותית למפרק הכתף, אשר גורמת בדרך כלל לתזוזה קידמית של ראש עצם הזרוע וקריעת הרקמות המייצבות של הכתף. הפריקה גורמת לכאב עז וחוסר יכולת להניע את היד.

  הטיפול המומלץ – פנייה מהירה לחדר מיון, שם האורטופד התורן יבצע טשטוש כללי, ובעזרת חומר להרפיית שרירים יבצע החזרה של הכתף למקומה. לעיתים בזמן הפריקה מתרחשת פגיעה עיצבית הפוגעת בתחושה ובכח של שרירי הכתף.

   

  פריקות כתף חוזרות

   

  באופן עקרוני, פריקות בגיל צעיר נוטות לחזור על עצמן, כלומר למטופלים צעירים יש סיכוי גבוה יותר לסבול מפריקות חוזרות.

  כל פריקת כתף נוספת גורמת לנזק נוסף ברקמות הכתף, לכן במקומות מסויימים בעולם נוטים להציע טיפול ניתוחי כבר לאחר פריקה ראשונה.

  כאמור, כאשר מתרחשת פריקת כתף נגרם קרע טיפוסי ברקמות הכתף – תלישת לברום מהחלק הקידמי התחתון של הגלנויד. ניתן לראות בבירור פגיעה זאת אם עורכים בדיקת mr arthrography. בדיקה נוספת שמבוצעת לפעמים- ct ,כדי להעריך האם נגרם שבר לגלנויד.

  באם מתרחשות פריקות חוזרות, והנזק מאומת על ידי בדיקות הדמייה, הטיפול המומלץ הוא ניתוח ארטרוסקופי לתפירת הקרע בלברום למקומו. הניתוח הינו קצר יחסית ומערב החדרת עוגנים יעודיים לעצם השכם ותפירת הרקמה הקרועה חזרה למקומה. באם בנוסף לקרע ברקמות הרכות ישנו גם שבר גדול – יהיה צורך בניתוח אחר – יצוב הכתף על ידי העברת פיסת עצם לאיזור הגלנויד.

   

  באם הנך סובל\ת מחוסר יציבות של הכתף, יש צורך באבחון מדויק של הסיבה לחוסר היציבות, בשילוב עם טיפול אפקטיבי שיכלול בדרך כלל ניתוח לייצוב הכתף.

  Leave a reply →
< צרו איתנו קשר
שם מלא:*
אימייל:*
טלפון:*