• 04 פבר 17
  • 0

  קרע במיניסקוס

  מהו מיניסקוס?

  מיניסקוס הינה רקמה סחוסית דקה, הבולמת זעזועים ונמצאת בין עצם הירך לעצם השוק. בברך יש שני מיניסקוסים, המיניסקוס הפנימי והחיצוני. המיניסקוס הפנימי מהודק יותר לסביבתו ופחות נייד לכן נקרע יותר. המיניסקוס החיצוני נייד יותר ולכן נקרע בתדירות נמוכה יותר.

   

  כיצד נוצר קרע במיניסקוס?

   

  קרע ברקמת המיניסקוס נוצר בברך במהלך פעילות הכוללת כיפוף עמוק, תנועות סיבוביות פתאומיות וחבלות. בגיל מבוגר קרע במיניסקוס יכול להיווצר מפעילות שיגרתית ללא חבלה.

  כאשר נוצר קרע במיניסקוס, המטופל ירגיש כאב בברך. מספר שעות לאחר היווצרות הקרע תופיע בדרך כלל נפיחות וקושי תפקודי. הסימפטום השכיח ביותר הוא כאב בכיפוף עמוק של הברך. עם הזמן הנפיחות יורדת אך הקושי התפקודי נשאר.

  מיניסקוס קרוע אינו ממלא כמובן את תפקידו בצורה טובה. הקרע לא מאפשר למיניסקוס לבלום זעזועים בצורה מיטבית ותנועות הברך יכולות להרחיב את הקרע. מיניסקוס קרוע יכול ״להתפס״ בחלקי הברך השונים ולגרום לנעילת הברך – קושי אמיתי ביישור מלא של הברך. הקרע גם גורם לגירוי קבוע של רקמת מעטפת הברך, כתוצאה מכך מרגישים כאב ונפיחות.

  באם אין שיפור בסימפטומים תוך זמן סביר – בד״כ בין חודש לחודשיים, יבקש האורטופד הדמייה מתקדמת כגון MRI להערכת מיקום וגודל הקרע. לפי הממצאים בהדמייה יתוכנן הטיפול.

   

  טיפול

  הטיפול המועדף עבור קרע במיניסקוס שלא מגיב למנוחה, פזיוטרפיה ותרופות הינו ניתוח ארטרוסקופי – ניתוח בו מוחדרת מצלמה קטנה לברך והקרע נתפר או משויף.

  השאיפה של מנתח הברך היא להחזיר את האנטומיה למצבה הטבעי, כלומר לתפור את הקרעים כדי לאפשר תפקוד מיטבי של הברך. היכולת לבצע תפירה של המיניסקוס מוכתבת מאיכות הריקמה, מגודל הקרע ומיקומו ומגיל המטופל. ככלל, קרעים עם אספקת דם טובה במטופלים צעירים ללא ריטוש של הרקמה יעברו תפירה, ואילו קרעים ללא אספקת דם עם מרכיב של ריטוש במטופלים מבוגרים, יעברו שיוף והוצאה של איזור הקרע.

  לאחר הניתוח השיקום מוכתב בהתאם לתהליך הניתוחי. בניתוחי תפירה השיקום הוא ארוך ואיטי, כדי לאפשר לאיזור הקרע להתאחות בהדרגה ללא הפרעה. בניתוח בו התבצעה כריתה של האיזור הקרוע, השיקום הוא מהיר יותר היות ואין צורך בהגנה על תפרים.

  לסיכום:

  קרע במיניסקוס הינו פציעת ברך שכיחה מאוד הניתנת לטיפול באופן מצוין בעזרת ניתוח ארטרוסקופי פשוט ושיקום מהיר יחסית ברוב המקרים.

  Leave a reply →
< צרו איתנו קשר
שם מלא:*
אימייל:*
טלפון:*