מבנה הכתף:

תנועת הכתף מתאפשרת על ידי תנועה בין עצם השכם לחזה, מפרק בין עצם השכם והזרוע ושני מפרקים של עצם הבריח. כל נקודת תנועה עטופה במעטפת, גידים ושרירים. חופש התנועה בכתף הוא נרחב – אנו יכולים להניע את היד לכל כיוון שנחפוץ וישנן אפשרויות נרחבות לפגיעה בכל אחד ממרכיבי המפרק.

 

כאבים בכתף, כל מה שרציתם לדעת-מהן הסיבות השכיחות לכאבים בכתף?

תסמונת צביטה:

דלקת המתפתחת באיזור הכתף. הכאב מחמיר בתנועות של הרמת היד לצדדים, בשכיבה על הצד ובמנוחה. הסיבות לדלקת מגוונות וכוללות השפעה של הגיל על איכות הגידים, זיזים של עצם השכם והסתיידויות. הטיפול הראשוני כולל הזרקות סטרואידים למפרק ופזיוטרפיה. במקרה ואין שיפור ניתן לבצע ניתוח ארטרוסקופי לטיפול יסודי בגורמי הדלקת.

 

דלקת בגיד הביצפס

גיד הביצפס הינו גיד המתמשך מהחלק הקידמי של עצם הזרוע אל תוך מפרק הכתף. בגלל מסלולו היחודי, הגיד נמצא תחת עומס בזויות שונות של תנועת הכתף ונפגע בקלות. כאשר מתפתחת דלקת או קרע בגיד הביצפס, חשים כאב כרוני בחלק הקידמי של הכתף, כאב בתנועות זריקה וכאב בהושטת היד אחורנית. לאחר אבחנה שתתבצע על ידי בדיקה ולעיתים בסיוע אולטראסאונד, ניתן לבצע הזרקת סטרואידים. במקרה של כאבים בכתף שלא מגיבים לטיפול הנ״ל, ניתן לבצע ניתוח ארטרוסקופי לטיפול יעיל בבעיה.

 

כתף קפואה

דלקת המתפתחת לאיטה במעטפת הכתף וגורמת בתחילה לכאבים בכתף ובהמשך לקשיון והגבלה בתנועות הכתף.

התופעה בדרך כלל חולפת מעצמה אך הדרך לריפוי ארוכה ויכולה להמשך שנתיים. גם כאן ניתן לטפל בתרופות פזיוטרפיה והזרקות אך באם יש רצון לשיפור מהיר, ניתן לבצע ניתוח ארטרוסקופי בהרדמה כללית כדי לשחרר את הרקמות המפריעות לתנועה ולהחזיר את הכתף לתפקוד

 

קרע בגידי הכתף, קרע בשרוול המסובב

קרע בגיד הכתף יכול להיווצר כתוצאה מחבלה, או כתוצאה מבלאי הקשור לגיל. הקרע גורם בד״כ לכאב עז בהנעת הכתף. קרעים בגידי הכתף אינם נרפאים מעצמם. רוב הקרעים החלקיים יהפכו לקרעים מלאים ואילו הקרעים המלאים לא יתחברו חזרה לעצם לעולם. חלק מהמטופלים חיים עם הקרעים ללא הפרעה כלל, אך חלק אחר סובל מכאבים כרוניים. באם מדובר בקרע היוצר כאב תמידי, יש לשקול ניתוח ארטרוסקופי לאיחוי הגיד חזרה לעצם.

 

חוסר יציבות של הכתף

מפרק הכתף הינו מפרק בעל חופש תנועה רב. במטופלים מסוימים שיווי המשקל בין הרקמות המאפשרות חופש זה לבין הרקמות שמייצבות את המפרק מופר והכתף הופכת לא יציבה. ההרגשה היא של כתף היוצאת מהמקום בכל תנועה חריגה, נקישות מהמפרק וכאב כרוני. הטיפול יכלול בדרך כלל פזיוטרפיה מקצועית לחיזוק השרירים והרקמות המייצבים את הכתף. ניתן גם לטפל ניתוחית.

 

פריקת כתף

כאשר עצם הזרוע יוצאת ממקומה לכיוון אחורי או קידמי. הפריקה מלווה בכאב עז וחוסר יכולת להניע את היד.

יש צורך בטיפול מיידי על ידי אורטופד כדי להחזיר את הכתף למקומה. בצילום רנטגן תתבצע הערכה האם הכתף חזרה למקומה או האם יש שבר בנוסף לפריקה שהתרחשה. כאשר פריקת כתף מתרחשת, נוצר נזק פנימי במייצבי הכתף. פריקת כתף גורמת לכאבים שנמשכים שבועות מספר. באם מתרחשות פריקות חוזרות יהיה צורך בטיפול ניתוחי כדי ליצב את הכתף במקומה.

 

שחיקת סחוס במפרק הכתף

כמו כל מפרק אחר, גם מפרק הכתף אינו חסין להשפעות הגיל. עם השנים יכולה להתפתח שחיקת סחוס במפרק הכתף כתוצאה מסיבות שונות. שחיקת סחוס בכתף יוצר הפרעה קבועה בתנועה וכאבים כרוניים.

האיבחון נעשה באמצעות צילום רנטגן פשוט. ניתן לטפל בהזרקות שונות -סטרואידים או חומרים אחרים. הזריקות מספקות פיתרון זמני. כיום מתבצעים ניתוחים מוצלחים להחלפת מפרק הכתף שמספקים פתרון ארוך טווח.

 

לסיכום:

באם אתם סובלים מכאבים בכתף, גשו לייעוץ ואבחון מקצועי כדי לטפל בבעיה ביעילות ובמהירות.

כאבים בכתף

 צרו קשר 

תיאום יעוץ פרטי: 035114326

©2020 by ד"ר גיא מעוז אורתופד ספורט מנתח. Proudly created with Wix.com