ד"ר גיא מעוז אורתופד ספורט

טיפול אורטוקין

אורטוקין הוא טיפול ביולוגי המבוסס על עיקרון הריפוי העצמי של הגוף. מטפל ומרפא דלקות מפרקים בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים ואנשים הסובלים ממחלות מפרקים ניווניות. השיטה מבוססת על הזרקת חלבון נוגד דלקת המופק מדמו של המטופל, גדל במעבדה ומוכפל פי 140 מהחומר שגופנו מסוגל לייצר.
טיפול אורטוקין

מהו טיפול אורטוקין?

אורטוקין הוא טיפול ביולוגי לא ניתוחי המבוסס על עיקרון הריפוי העצמי של הגוף. הטיפול מבוצע בפולשנות זעירה – על ידי הזרקה.

טיפול אורטוקין נועד לשפר את מנגנון ההגנה הטבעי של הגוף מפני דלקות מפרקים, ועל ידי כך להפחית את הכאב ולשפר את תפקוד המפרקים.

הטיפול משמש בעיקר לכאבי מפרקים הנובעים מדלקת מפרקים ניוונית והוא יעיל מאוד גם בטיפול בפציעות גידים ושרירים.

למי זה מתאים?

השיטה מוצעת לסובלים ממחלות מפרקים ניווניות, השכיחות בכ-30% מהאוכלוסייה מעל גיל 60 ומתאפיינות בכאבים מתגברים המתפתחים לשלב קשה יותר, של הגבלה בתנועה ובתפקוד המפרקים.

בנוסף, השיטה משמשת ספורטאים מקצועיים וחובבים שחווים שחיקת סחוס. ספורטאים מקצועיים שעברו טיפול אורטוקין הם קובי בראיינט, טרייסי מקגרדי, אלכס רודריגס ועוד.

כיצד פועלת שיטת האורטוקין?

השיטה מבוססת על הזרקת חלבון נוגד דלקת המופק מדמו של המטופל.

אותו החלבון מצוי בגופנו בכמות מוגבלת. לכן, לאחר לקיחת דמו של המטופל מועבר הדם, ללא כל תוספת של חומרים חיצוניים, לתוך מבחנה עם כדורי זכוכית.

בעזרת פטנט גרמני עוברת דגימת הדם תהליך של גירוי התאים המייצרים את נוגדי הדלקת, כך שייצרו כמות מדהימה של פי 140 ממה שגופנו מסוגל לייצר.

את החומר המופק מגדלים במעבדה במשך מספר שעות ולאחר מכן מפרידים את הפלסמה הפעילה מתוך דגימת הדם ומחלקים אותה למספר זריקות על פי צרכו של המטופל.

הזרקת החומר לחלק הפגוע במפרק מסייעת להאטת התהליך הדלקתי ולשמירה על הסחוס תוך בניית רקמה רכה המעודדת את הריפוי בתוך המפרק.

מתי משתמשים בשיטת אורטוקין?

טיפול אורטוקין מתאים היכן שפיזותריפיה וכדורים נוגדי דלקת לא הצליחו לסייע לפגיעה בסחוס, ולפני שתחול הגבלה קשה בתנועה כתוצאה מפגיעה גם בעצם שמתחת לסחוס, אשר תידרדר לצורך בניתוח החלפת מפרקים.

דילוג לתוכן